Wachten op effect dure scheepsolie

Felison Cruise Terminal. Archieffoto Ko van Leeuwen

Saskia Knegtering
IJmuiden

De goede gasolie, die schepen vanaf januari 2015 moeten gaan gebruiken is veel duurder, dan de huidige brandstof, dus wijken cruiserederijen al uit naar het Middellandse zeegebied.

,,Meerdere schepen varen in plaats van een Noord-Europese route, een route in de Middellandse Zee'', vertelt KVSA directeur Frans Baud. ,,Een ander voorbeeld is de Eurodam. Die voer voorheen vanuit Amsterdam naar de Baltische Staten en komend jaar vanuit Kopenhagen. Ook om de kosten te drukken.''

Volgens Baud zullen veranderingen als deze deels terugdraaien. ,,Vroeg of laat krijg je overcapaciteit op de Middellandse Zee, dan komen die schepen vast weer terug op hun oude routes.''

Zwavel

Normale scheepsolie bevat ongeveer 3,5 procent zwavel. De internationale maritieme organisatie IMO heeft voor het Kanaal, de Noordzee, Waddenzee en Baltische Zee bepaald dat er vanaf 1 januari met schone brandstof gevaren moet worden. Met maximaal 0,1 procent zwavel. De meeste kleinere schepen varen al met lichtere gasolie waar weinig zwavel inzit. Grotere schepen hebben vaak een installatie voor zware stookolie. Daarvoor moeten maatregelen worden getroffen.

,,Je kunt verschillende dingen doen'', zegt directeur Teun Wim Leene van DFDS Seaways Benelux. ,,Overschakelen op lichtere olie die veertig procent duurder is, je motor ombouwen zodat je schip op vloeibaar gas kan varen of een schoonmaakinstallatie installeren. Dat laatste noem je een scrubber.

Tarieven

Van de 55 DFDS Seawaysschepen krijgen er 21 een scrubber. Daar is een investering van honderd miljoen euro bij gemoeid'', vertelt Leene. Installatie van een scrubber is veel ingewikkelder dan het klinkt. Het is een hele serie installaties die hoog in het schip moeten worden aangebracht. Dat kost veel ruimte en het kan ook enige instabiliteit aan het schip opleveren.

Om de investering terug te verdienen moet een schip er minstens tien jaar mee varen. ,,Vandaar dat we op de route IJmuiden-Newcastle aanvankelijk gewoon duurdere brandstof gaan gebruiken'', zegt Leene. ,,De tarieven gaan daardoor komend jaar omhoog, net zoals die van onze concurrenten. De DFDS-bedrijfstop verwacht grote veranderingen in de ferrybranche, we zullen dus afwachten of er op den duur andere schepen beschikbaar komen voor deze route. Met de huidige schepen kunnen we maximaal nog een jaar of vijf door.''

Volgens Baud ligt het voor de hand dat ook sommige cruiserederijen hun schepen uitrusten met een scrubber, ondanks de enorme investeringen. ,,Zulke schepen varen grote afstanden. Lichter olie is te duur en vloeibaar gas is lang niet in elke haven te krijgen.''

Meer nieuws uit IJmond

Ombudsteam

Ons Ombudsteam springt in de bres voor de consument.